Square Wood Sorting Machine(Length)
MODEL: BCF-300
Product Category:
▌Advantages And Characeristics
This machine is an automatic sorting machine that can measure and classify the length of wooden blocks and boards. Simply input the sorting range on the touch screen, manually load the material, and the machine will automatically classify it, which is several times more efficient than manual sorting.

▌Basic Specifications
| Model | BCF-400 |
| Measurement accuracy | ≤1mm |
| Power | 4.1kw |
| Forward speed | 0-100m/min |
| Range of Wood Length | 150-2000mm |
| Length of detective table | 5.7m |
| Loading interval | ≥ 400mm |
| Loading height | 800mm |
| Voltage | 380V/50hz |
Keywords:
Square Wood Sorting Machine
Next:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?