Square Wood Sorting Machine(Width and thickness)
MODEL: BCF-300
Product Category:
▌Advantages And Characeristics
⊙Simultaneously measure the width and thickness of wooden blocks: automatically classify and kick them out
⊙Simultaneous nail detection and removal: It can simultaneously detect and automatically classify iron nails on wooden old materials
⊙High measurement accuracy: It can simultaneously measure and sort the width and thickness of wooden blocks, without fear of cement or nail holes, without fear of wood bending, and the higher the accuracy
⊙Faster speed and higher efficiency: The conveying speed can reach up to 100m/min, and 15-20 tons of wood can be detected and sorted per day. Running at full load can save 5-6 manual labor per day
⊙Integrated nail detection and removal: Optional spare nail detection device ensures accurate detection and removal of iron nails on wooden old materials during high-speed transmission
⊙Customization: Customization can be made according to customer needs, Firstly. An additional feeding conveyor can be added to increase the feeding speed. Secondly, the kick height can be increased to facilitate kicking the wood into the basket, eliminating the need for manual cleaning and handling. Thirdly, it can be paired with a preferred saw to make the sawing and sorting profile assembly line more intelligent and efficient.
▌Basic Specifications
| Model | BCF-300 |
| Power | 4.1kw |
| Forward speed | 0-100m/min |
| Kicking direction | 0-70m/min |
| Number of kicks | 3-5-7m |
| Length of detective table | 1680×1180×1580mm |
| Main motor speed | 3000r/min |
| Accuracy | +/- 1mm |
| 45 ° Sawing size (W×H max.mm) | 100W×80H/60W×110H(mm) |
| Drive type | Synchronous belt |
| Voltage | 380V/50hz |
| Air pressure | 0.6Mpa±0.5Mpa |
Keywords:
Square Wood Sorting Machine(Width and thickness)
Previous:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?