45°/90°Automatic Cross Cut Saw
MODEL: BCX-4000
Product Category:
▌Advantages And Characeristics
This machine can achieve 90 degree large-size cross-sections, as well as sawing 45 degree triangles, trapezoids, right angled trapezoids, parallelograms, and multiple pieces of wood at the same time. By inputting the size through the touch screen, the machine automatically pushes and cuts, and the servo motor controls the saw blade rotation to achieve precise angle cutting. This machine is versatile and saves factory space, especially suitable for sofa factories, soft bed factories, and furniture factories.

▌Basic Specifications
| Model | BCX-4000 |
| Power | 6.3kw |
| Forward speed | 0-60m/min |
| Reverse speed | 0-70m/min |
| Length of in-feed table(Option) | 3-5-7m |
| Length of out-feed table(Option) | 1.5m |
| Host size | 1100×1900×1700mm |
| Main motor speed | 3000r/min |
| Accuracy | +/- 0.5mm |
| 45 ° Sawing size (W×H max.mm) | 100W×80H/60W×110H(mm) |
| 90 ° Sawing size (W×H max.mm) | 200W×100H(mm) |
| Drive type | Rack and pinion |
| Voltage | 380V/50hz |
| Air pressure | 0.6Mpa±0.5Mpa |
Keywords:
45°/90°Automatic Cross Cut Saw
Previous:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?