Any Angle Cross Cut
MODEL: BCW-6000
Product Category:
▌Advantages And Characeristics
This machine is a fully automatic cross cutting saw that can cut wooden blocks and boards at any angle. By inputting different lengths, sizes, and angles to be sawed through the touch screen, the machine automatically pushes the wood and performs automatic sawing. Flexible, efficient, safe and environmentally friendly. For industries such as wooden structures, wooden packaging, and furniture, this machine can basically solve all the cutting needs of wooden blocks and boards.
● Continuous and arbitrary rotation sawing at any angle within the range of 20° -160 °
● Touch screen input size and angle
● Fully automatic push of wood, automatic sawing and cutting
● High precision, high efficiency, safe and environmentally friendly
▌Basic Specifications
| Model | BCW-6000 |
| Saw blade diameter | φ 500 |
| Power | 8.3kw |
| Forward speed | 0-60m/min |
| Reverse speed | 0-70m/min |
| Length of in-feed table(Option) | 4-6-8m |
| Length of out-feed table(Option) | 1.5m |
| Accuracy | +/- 0.5mm |
| 20 ° Sawing size (W×H max.mm) | 100W×30H/80W×100H(mm) |
| 45 ° Sawing size (W×H max.mm) | 180W×70H/100W×160H(mm) |
| 60 ° Sawing size (W×H max.mm) | 200W×75H(mm) |
| 90 ° Sawing size (W×H max.mm) | 230W×110H(mm) |
Keywords:
Any Angle Cross Cut
Previous:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?