Automatic Radial Saw
MODEL: BCZ-6000
Product Category:
▌Advantages And Characeristics
The saw blade moves back and forth in a straight line along the ground rail. With large cutting depths, radial saws can process much larger pieces of timber than similar types of fixed saws.
The push-feeding device moves in a straight line along two guide rails, which is more stable than one guide rail. The tilting feed table ensures straight workpiece feeding eliminating any skew.Especially for raw wood boards with different widths, it can avoid deviation during the pushing process.
Natural wide wooden board
Regular wooden board and Wooden blocks
Wood-plastic and PE material
▌Basic Specifications
| Model | BCC-6000 |
| Saw blade diameter | φ 550 |
| Power | 8.8kw |
| Timber cross section(WxH max.mm) | 500x200(mm) |
| Length of in-feed table(Option) | 3-5-7m |
| Length of out-feed table(Option) | 1.5m |
| Accuracy | +/-0.3mm |
| Drive type | Rack and pinion |
| Forward speed | 0-60m/min |
| Reverse speed | 0-70m/min |
Keywords:
Automatic Radial Saw
Previous:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?


