Triangle Wood Sawing Machine
MODEL: BCS-4000
Product Category:
▌Advantages And Characeristics
This machine is a fully automatic triangular wood sawing machine designed for factories such as sofa soft bed factories. The servo motor drives the saw blade to rotate and cut at precise angles, allowing multiple wooden boards to be sawed simultaneously. The servo motor drives the synchronous belt to push the wood, and the size is input through the touch screen. The machine is fully automatic for sawing.

▌Basic Specifications
| Model | BCS-4000 |
| Power | 6.3kw |
| Forward speed | 0-60m/min |
| Reverse speed | 0-70m/min |
| Length of in-feed table(Option) | 3-5-7m |
| Host size | 1680×1180×1580mm |
| Main motor speed | 3000r/min |
| Accuracy | +/- 1mm |
| 45 ° Sawing size (W×H max.mm) | 100W×80H/60W×110H(mm) |
| Drive type | Synchronous belt |
| Voltage | 380V/50hz |
| Air pressure | 0.6Mpa±0.5Mpa |
Keywords:
Triangle Wood Sawing Machine
Previous:
Next:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?