Tilt Hoist
MODEL: BCH-2500
Product Category:
Advantages And Characeristics
This machine is used to disassemble the entire stack of wooden blocks into a layer of wooden blocks. It provides high feeding speed and very smooth operation. It includes a feed conveyor chain, a secondary hoist, a discharge chain, a discharge conveyor chain, and a control console. The electric tilting hoist is designed to smoothly and semi continuously transport wood to the next processing step. It has a powerful electric motor without hydraulic pressure, which can achieve clean and efficient operation.

Basic Specifications
| Model | BCH-2500 |
| Power | 10.4kw |
| Forward speed | 0-20m/min |
| Lifting speed | 0-3m/min |
| Cache speed | 0-7m/min |
| Discharge speed | 9500×2800×2450mm |
| Host size | 9500×2800×2450mm |
| Size of whole stack loading | 2500×1200×1200(Optional) |
| Single feeding width | 10-500mm(Optional) |
| Single feeding thickness | 10-300mm |
| Max.loading weight | 4000kg |
| Voltage | 380V/50hz |
Keywords:
Tilt Hoist
Previous:
Next:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?