Super Automatic Any Angle Cross Cut Saw
MODEL: BCW-S-300
Product Category:
▌Advantages And Characeristics
This machine belongs to the heavy-duty arbitrary angle sawing machine, with a wider width and thicker thickness compared to the BCW-6000 sawing machine. By inputting different lengths, sizes, and angles to be sawed through the touch screen, the machine automatically pushes the wood and performs automatic sawing. Flexible, efficient, safe and environmentally friendly.

▌Basic Specifications
| Model | BCW-S-300 |
| Power | 9.8kw |
| Power | 8.3kw |
| Forward speed | 0-60m/min |
| Reverse speed | 0-70m/min |
| Length of in-feed table(Option) | 4-6-8m |
| Length of out-feed table(Option) | 1.5m |
| Host size | 1660×1600*1770mm |
| Accuracy | +/- 0.5mm |
| 20 ° Sawing size (W×H max.mm) | 180W×60H/80W×170H(mm) |
| 45 ° Sawing size (W×H max.mm) | 300W×130H/350W×80H(mm) |
| 60 ° Sawing size (W×H max.mm) | 380W×130H/440W×80H(mm) |
| 90 ° Sawing size (W×H max.mm) | 450W×130H(mm) |
| Air pressure | 0.6Mpa±0.5Mpa |
| Voltage | 380V/50hz |
Keywords:
Super Automatic Any Angle Cross Cut Saw
Previous:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?