Chamfer Machine
MODEL: BCD-1500
Product Category:
▌Advantages And Characeristics
This machine is controlled by PLC and servo motor to achieve precise positioning, pneumatic control of tool feed, and chamfering of wooden pallet bottom plate. Through touch screen operation, automatic conveying and automatic edge reversal. Safe, labor-saving, and efficient.

▌Basic Specifications
| Model | BCD-500 |
| Milling cutter | 45°Alloy |
| Power | 4.3kw |
| Processing length | 600-1500mm |
| Processing thickness | 17-35mm |
| Processing length | 80-150mm |
| Processing speed | 500-700 pieces/h |
| Voltage | 380V/50hz |
Keywords:
Chamfer Machine
Previous:
Next:
Product Inquiry
Note: Please leave your email address, and our professionals will contact you as soon as possible!
Related Products
Qualifications and Honors
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
Production Strength
FAQ
Who are we?
Zhenhua Group-Bengyue Electric Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialising in the production, research and development and sales of high and low-voltage electrical equipment, energy storage equipment and charging piles, which is located in Pingqiao Industrial Park of Xinyang City, Henan Province, which is a national tourist city and one of the top ten livable cities in the country with beautiful sceneries.
What can you buy from us?